Legenda o Drsoňovi

Přepis textu starobylé listiny, která byla nalezena před expedicí na Slovensko a která popisuje drsné činy starého Drsoně.

Starobylá listina s legendou

Roku 1674 se ve Studenci narodil Drsoň. Byl velice měkkej. Proto to ještě nebyl drsoň.

V šesti letech ho napadla drsná myšlenka - budu drsnej! A zanedlouho se stal drsným.

Za svůj život potom spáchal mnoho drsných činů. Přežil morovou epidemii a zúčastnil se povstání venkovského obyvatelstva. šest let poté bojoval proti Turkům a jako Leopold I. dobyl Budín. Roku 1708 se stal pod pseudonymem Agadža vládcem dahomejské říše v Guinei východně od říše Ašantů. Za čtrnáct let pod jménem Jacob Roggeveen objevil v Tichém oceáně ostrov Waihu a pojmenoval ho Velikonoční ostrov. Za necelých dvacet let se přejmenoval na Bádží Ráo a vládl hinduistické maráthské říši se sídlem v Púně.

Potom se pustil do opravdu drsných činů. Jejich popis by byl ale zdlouhavý, a proto se přesuneme do roku 1974, kdy oslavil 300. narozeniny a rozhodl se odejít do důchodu. Stihl už jen několik menších akcí, roku 1986 zdolal svoji poslední osmitisícovku (tenkrát si říkal Reinhold Messner) a rovnou přešel do Indonésie, kde se usadil a tráví důchod. Ze svých bohatých zkušeností vymyslel hru, jejíž vítěz s ním stráví hodně pěkných chvil.